Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie, które może szybko doprowadzić do upośledzenia wielu narządów ruchu. Dlatego też wskazane jest, by właściwa diagnoza tej choroby została postawiona jak najszybciej, ponieważ tylko w ten sposób pacjent ma szansę na długie zachowanie sprawności. Jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów i czy możliwe jest jego wyleczenie?

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów najczęściej objawiają się bólami w obrębie dłoni. Choroba może jednak obejmować praktycznie wszystkie stawy, dlatego też w przypadku napadowych lub chronicznych bóli należy zwrócić się do lekarza reumatologa.

Charakterystycznymi objawami, pojawiającymi się często przy reumatoidalnym zapaleniu stawów są bóle połączone z obrzękami i zaburzeniami czucia. Niepokojące jest również zesztywnienie stawów występujące zaraz po nocnym wypoczynku. Jeśli choroba przebiega w sposób ostry lub długo występuje w postaci przewlekłej, osoba cierpiąca na reumatoidalne zapalenie stawów może wyczuć pod skórą charakterystyczne zgrubienia, które świadczą o zmianach w obrębie stawów. To bardzo niepokojący objaw, ponieważ zniszczeń dokonanych przez chorobę nie da się zwykle cofnąć.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów polega przede wszystkim na spowolnieniu zmian. Skuteczne leczenie choroby jest utrudnione, ponieważ nadal nie do końca znana jest sama jej przyczyna. Z tego względu stosuje się taką terapię, która przynosi efekty. Zwykle jest to połączenie rehabilitacji, leków przeciwbólowych oraz preparatów immunosupresyjnych. Leki mogą być podawane doustnie, a w przypadku dużych dolegliwości bólowych – także bezpośrednio do chorego stawu. Tę ostatnią możliwość wykorzystuje się zazwyczaj w ostateczności. Skuteczne w przypadku tej choroby może być leczenie operacyjne. Operacja niekoniecznie musi oznaczać wymianę stawu. Często przeprowadza się ją dość wcześnie po to, by ograniczyć stan zapalny. Wtedy polega ona na wycięciu zmienionej chorobowo mazi stawowej, co często również ogranicza dolegliwości bólowe.

Obecnie nie jest możliwe pełne wyleczenie reumatoidalnego zapalenia stawów. Podstawowa terapia opiera się na lekach, które mają na celu zmniejszyć odpowiedź immunologiczną organizmu, dzięki czemu dłużej można zachować sprawność stawów. Preparaty tego typu mają jednak skutki uboczne. Dlatego obecnie coraz częściej wspomina się o lekach biologicznych. Umożliwiają one skuteczne zatrzymanie rozwoju choroby, co może dać szansę wielu pacjentom na w miarę normalne życie. Niestety obecnie leki biologiczne nie zawsze oddziałują leczniczo na wszystkich pacjentów. Z tego też względu tego typu preparaty nie są powszechnie zapisywane.

Samodzielne leczenie tej choroby nie jest możliwe. Warto jednak sprawdzić, co oprócz leków doustnych może łagodzić ból w konkretnym przypadku. Zalecane jest między innymi samodzielne stosowanie zimnych lub ciepłych okładów. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na dietę. Choć jej efekty nie są tak dobre jak w przypadku innej choroby reumatycznej, jaką jest dna moczanowa, to jednak potwierdzono wpływ właściwej diety na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

2 thoughts on “Reumatoidalne zapalenie stawów

  1. Najgorsze jest to, że RZS jest chorobą, której większość lekarzy nie potrafi początkowo zdiagnozować. To znaczy poszczególne dolegliwości leczą, ale nie od razu potrafią połączyć to w jedno i wiedzieć, że to reumatoidalne zapalenie stawów. A im szybciej się uda coś takiego zrobić, tym lepiej. Bo leczenie RZS zajmuje sporo czasu.

  2. Leczenie RZS też nie jest takie łatwe. U nas mamy wielu chorych, wymieniamy się informacjami na temat skutecznych terapii i lekarzy i naprawdę trudno znaleźć kogoś, kto potrafi pomóc na dłuższą metę. Czasem trafia z lekami, częściej nie i tak każdy poszukuje i cały czas zmienia lekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *