Kamica nerkowa.

Kamica nerkowa to dość poważna dolegliwość. Powstaje ona, gdy znajdujące się w moczu człowieka kryształki mineralne zlepiają się i tworzą w drogach moczowych mniejsze i większe kamienie. Te mniejsze bez problemu zostaną wydalone wraz z moczem. Natomiast te większe najczęściej zalegają w drogach moczowych i stopniowo powiększają się na skutek odkładania się na ich powierzchni kolejnych złogów mineralnych. Najczęstsze kamienie nerkowe to szczawianowe, fosforanowe i moczanowe. Większe kamienie nerkowe gromadzą się z miedniczce nerkowej i prowadzą do stopniowego uszkodzenia miąższu nerek na skutek hamowania przepływu moczu i zakażenia.

Bardzo częste objawy kamicy nerkowej to przede wszystkim ostry i silny ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje w kierunku cewki i pęcherza moczowego, a czasem nawet w kierunku uda. Ból taki nazywany jest kolką nerkową. Z reguły pojawia się on nagle. W bardzo wielu przypadkach kolce nerkowej towarzyszą nudności oraz wymioty, a także wzdęcia. Bardzo istotna informacja to taka, że w moczu pojawiają się czerwone krwinki. Nawet przy lekkim dotknięciu dłonią w okolice nerek chory będzie odczuwał ostry ból. W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Objawy Kamicy Nerkowej

Pacjenci cierpiący na kamicę nerkową w większości skarżą się na następujące objawy: ostry ból lub pobolewanie pleców (w okolicy lędźwiowej) lub ból brzucha lub podbrzusza.  Bardzo często równolegle występuje ból podczas oddawania moczu lub nagła potrzeba jego oddania. Dolegliwość występuje w przypadku, kiedy kamień znajduje się w ujściu pęcherzowym moczowodu lub pęcherzu moczowym. Ból może rozprzestrzenić się do pachwiny, uda, a u mężczyzn do jąder lub prącia, u kobiet do łechtaczki i warg sromowych. Przy kamicy nerkowej pojawia się również często kolka nerkowa oraz stan ogólnego rozbicia. – mówi dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog z Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową.

Zanim jednak chory dotrze do lekarza, bądź lekarz do niego warto postarać się, aby trochę ulżyć ból choremu. W takim przypadku można podać lek rozkurczowy np. No-spę, przeciwbólowy np. taki z paracetamolem oraz przyłożyć w okolicę lędźwiową coś ciepłego np. termofor lub poduszkę elektryczną.

Po napadzie kolki nerkowej trzeba poddać się niezbędnym badanom, takim jak badanie moczu, USG lub w niektórych przypadkach także radiologicznemu badaniu układu moczowego.

Przy profilaktyce, a także leczeniu kamicy nerkowej bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która zależy od typu tego schorzenia. Bardzo istotne jest również dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów, a zwłaszcza moczopędnych wód mineralnych. Także środki rozszerzające drogi moczowe ułatwią wypłukiwanie kamieni nerkowych.

Nie wolno bagatelizować kamicy nerkowej. Trzeba systematycznie leczyć tą dolegliwość, przede wszystkim ze względu na to, aby zapobiec powstawaniu nowych kamieni nerkowych, zniwelować powiększanie się tych obecnych już w organizmie oraz żeby powstrzymać napady kolki. W przypadkach, gdy kamieni nie można zniszczyć poprzez leki konieczny jest zabieg litotrypsji czyli kruszenia kamieni nerkowych falami wstrząsowymi wytwarzanymi zwenątrzustrojowo. Natomiast w przypadkach, gdy wystąpiło już zakażenie potrzebny będzie zabieg operacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *