Zaćma – leczenie operacyjne

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, to zmętnienie i zesztywnienie soczewki. Ta część oka odpowiada za wyraźne widzenie, dlatego zmętnienie uniemożliwia zazwyczaj prawidłowe rozróżnianie przedmiotów zarówno w dzień, jak i w nocy. W jaki sposób można rozpoznać zaćmę i w jaki sposób przeprowadzane jest leczenie operacyjne tego schorzenia?

Objawy zaćmy

Objawy zaćmy to przede wszystkim zaburzenie wyraźnego widzenia. Tak jak w przypadku innychwad wzroku, osoba z zaćmą nie widzi dobrze kształtów na tablicy kontrolnej. Jednak w przeciwieństwie do osób dotkniętych astygmatyzmem, dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością, u chorych na zaćmę nie działa korekcja wzroku za pomocą okularów. Niemożliwe jest dobranie odpowiednich szkieł, ponieważ problem stanowi przepuszczalność soczewki.

Zaćma – portal dla pacjentów.

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i zabieg chirurgiczny. Obecnie tę pierwszą metodę stosuje się coraz rzadziej, ponieważ, w przeciwieństwie do początkowych sposobów leczenia, operacyjne zabiegi wykonuje się we wszystkich etapach rozwoju zaćmy. Nie ma powodu do oczekiwania na całkowite zmętnienie soczewki, dlatego operacja to obecnie najlepszy sposób leczenia. (więcej: http://chorobazacma.net.pl/zacma/leczenie-zacmy/)

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy polega przede wszystkim na pozbyciu się zmętnienia. Można to zrobić między innymi poprzez usunięcie zmętniałej soczewki. W tym celu można pozostawić torebkę, w której znajduje się soczewka lub ją też usunąć. Ta pierwsza metoda jest o wiele lepsza, ponieważ w takim przypadku nie ma zazwyczaj problemu z wprowadzeniem sztucznej soczewki do oka. W przypadku drugiej metody konieczne jest zazwyczaj stosowanie grubych szkieł, by umożliwić zoperowanej osobie w miarę wyraźne widzenie. Tak zwane usuwanie wewnątrz torebkowe w przypadku jaskry stosowane jest obecnie bardzo rzadko. Innym sposobem pozbywania się zmętnień jest tak zwana fakoemulsyfikacja. Polega ona na usunięciu jedynie jądra soczewki dotkniętego zmętnieniem. Nazwa tego zabiegu jest związana z faktem, iż zmętnione jądro soczewki zmieniane jest w emulsję – dzieje się tak pod wpływem ultradźwięków.

Umieszczenie sztucznej soczewki jest dla pacjenta najbardziej wygodne. Choć często konieczne jest stosowanie dodatkowych korekcyjnych szkieł, to jednak nie odbiegają one wyglądem od standardowych okularów korekcyjnych. Ponadto wszczepiona sztuczna soczewka posiada filtry UV, co dodatkowo chroni wnętrze oka.

O tym, czy w danym przypadku można przeprowadzić konkretną operację, decyduje lekarz. Obecnie konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, które wykluczają schorzenia oczu, które są przeciwwskazaniem do operacji. Tak jest w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej. Warto jednak pamiętać, że zabiegi mogą być przeprowadzane zarówno u osób starszych jak i bardzo młodych – wiek rzadko bywa przeciwwskazaniem do operacji katarakty.

Zazwyczaj jednym z zaleceń po operacji zaćmy jest rzucenie palenia. Ten nałóg bowiem może przyczyniać się do powstawania wielu schorzeń oczu. Po operacji konieczna jest także ochrona oczu przed infekcją, zgodnie ze wskazaniami lekarza specjalisty.

2 thoughts on “Zaćma – leczenie operacyjne

  1. Operacja zaćmy jest dość trudna, ale tylko pod tym względem, że można po niej bardzo zniweczyć jej efekty. Wystarczy dosłownie niewielki wysiłek albo przecieranie oczu, żeby szybko pojawiły się powikłania, a jak nie one, to zaćma może szybko powrócić, a kolejna operacja zaćmy to już większe ryzyko.

  2. Guzik prawda. Moja mama miała operację zaćmy i wcale nic nie robiła. Nawet po schodach nie chodziła, nie schylała się, nic nie nosiła i tak dalej. Właśnie po to przez tydzień miałam urlop i byłam z nią w domu. I oczywiście zaćma wtórna się pojawiła. Lekarze nie wiedzą dlaczego…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *