Nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta może nie tylko uchronić przed wieloma schorzeniami, ale również poprawić stan zdrowia już w czasie ich trwania. Jak powinna wyglądać dieta przy reumatyzmie?
Czy istnieje skuteczna dieta na reumatyzm?
Podejrzewając u siebie reumatyzm, warto najpierw udać się do lekarza. Tylko on jest w stanie określić, czy w danym przypadku dieta będzie miała jedynie charakter pomocniczy, czy też będzie jednym z bardzo ważnych elementów leczenia.
W przypadku typowego reumatyzmu, choroba objawia się przede wszystkim stanami zapalnymi umiejscowionymi w stawach. Odpowiednia dieta ma za zadanie zmniejszać dolegliwości bólowe poprzez choćby częściowe wyciszenie tego typu zmian. Choć sam, nawet odpowiednio skomponowany jadłospis, nie cofnie postępów choroby, to jednak wpływa korzystnie na komfort życia osoby dotkniętej tą przypadłością. Wiele osób odczuwa ulgę po zmianie diety na zdrowszą, dlatego także lekarze coraz częściej zwracają uwagę na sposób żywienia chorych na reumatyzm. Najbardziej odpowiednia dieta w przypadku choroby reumatycznej składa się przede wszystkim z owoców, warzyw i nabiału. Ważne jest, by dostarczać organizmowi takich składników jak kwasy omega-3, cynk oraz witaminy (zwłaszcza A, D, E, C).
Warto pamiętać, że warzywa i owoce są bogate również w substancje zwane bioflawonoidami. To przeciwutleniacze, które działają dobroczynnie na ludzki organizm – przede wszystkim opóźniając proces starzenia się. Uważa się, że dieta bogata w te produkty może nieco powstrzymać postępujące zniszczenie stawów, a przynajmniej złagodzić dolegliwości bólowe. Do jednych z objawów reumatyzmu należy między innymi poranne sztywnienie stawów, które uniemożliwia szybkie wstanie z łóżka. Dieta bogata w wyżej podane substancje, a zwłaszcza w kwasy omega-3, często sprawia, że poranne dolegliwości ulegają wyciszeniu.
Reumatyzm a dieta – na co można liczyć?
Właściwie skomponowany jadłospis powinien nie tylko uwzględniać produkty bogate w wyżej wymienione substancje. Dieta powinna być ułożona w taki sposób, by spożywać jak najmniej produktów, które utrudniają przyswajanie tych ważnych składników. Ponadto istnieją także takie artykuły spożywcze, które mogą przyczynić się do zaostrzenia dolegliwości. Produkty bogate w kwas szczawiowy, takie jak szpinak, płatki owsiane czy żurawina powinny być w ogóle wykluczone z diety. Kwas szczawiowy może źle wpływać na stan kości i stawów, co w przypadku chorób reumatycznych może być bardzo mocno odczuwalne. Dolegliwości bólowe mogą w niektórych przypadkach nasilać się również po spożyciu tak zwanych roślin psiankowatych, do których zaliczają się ziemniaki i pomidory.
Niewskazane w przypadku wszelkich chorób reumatycznych są także tłuste mięsa. Mogą być one powodem zwiększenia się dolegliwości, a także często utrudniają wchłanianie się wyżej podanych substancji. W przypadku reumatyzmu często zalecana może być dieta niskokaloryczna, ponieważ nadwaga sprawia, że stawy szybciej się niszczą, co w efekcie doprowadza do niesamodzielności ruchowej.
Tyle się mówi o tym, że warto jeść warzywa i owoce żeby uniknąć większości chorób i co? Nikt się tym nie przejmuje, nadal triumfy święcą mcdonaldy i inne fast foody, ładujące ludzi paszą, o której lepiej nie mówić. Z reumatyzmem jest tak samo – dopiero jak się pojawia, to ludzie zaczynają myśleć o zdrowej diecie i okazuje się, że można po niej się znacznie lepiej poczuć.
Bo nie ma czegoś takiego, co by można określić jako dieta na reumatyzm. Trzeba od początku jeść zdrowo, żeby po prostu widzieć i wiedzieć czego potrzebuje organizm do tego, żeby zdrowo się rozwijać i nie tracić czasu na to, żeby ładować w siebie puste kalorie, albo jeszcze gorzej: jeść coś, co wprost szkodzi organizmowi.