Reumatyzmem określa się potocznie chorobę autoimmunologiczną, która powoduje przede wszystkim uszkodzenia stawów. Schorzenie może powodować także inne następstwa, które nie ograniczają się jedynie do elementów układu ruchowego organizmu. Jakie powikłania przy reumatyzmie zdarzają się najczęściej i czy można im skutecznie zapobiegać?
Leczenie reumatyzmu
Po zdiagnozowaniu przez lekarza specjalistę choroby reumatycznej rozpoczyna się odpowiednie leczenie. Trzeba pamiętać, że ma ono na celu zazwyczaj nie wyleczenie reumatyzmu, a spowolnienie rozwoju tego schorzenia. Przy wczesnym rozpoznaniu choroby często można przez długi czas spowalniać jej rozwój, ale zdarzają się przypadki, gdy zmiany chorobowe pojawiają się bardzo szybko, co utrudnia skuteczne leczenie reumatyzmu. Najczęstszym powikłaniem i następstwem reumatyzmu jest sztywność i ból stawów, które uniemożliwiają chorej osobie poruszanie się. By pacjent jak najdłużej mógł cieszyć się sprawnością ruchową stosuje się leki oraz specjalną gimnastykę. W przypadku całkowitego zniszczenia ważnych stawów konieczna jest ich wymiana na sztuczne.
Powikłania reumatyzmu
Powikłania reumatyzmu często dotyczą również innych tkanek. Wynika to z faktu, że schorzenia nazywane reumatycznymi to tak naprawdę choroby tkanek łącznych, a te znajdują się nie tylko w stawach. Zapalenia mogą pojawić się w takich narządach jak serce czy oczy. Badania potwierdzają, że w przypadku chorób reumatycznych zwiększa się ryzyko zawału serca. W sytuacji, gdy choroba reumatyczna umiejscowi się w kręgosłupie może dojść do paraliżu. Wynika on wtedy nie ze zmian, jakie może powodować choroba reumatyczna w stawach kończyn, ale z nacisku na nerwy w kręgosłupie, przez które przesyłane są sygnały do innych elementów układu ruchu. Zesztywnienie części kręgosłupa może również powodować wystąpienie garbu lub zmianę ustawienia ciała. W takich przypadkach konieczna jest operacja, która zazwyczaj w dużym stopniu poprawia komfort życia pacjenta.
Powikłania po reumatyzmie
Powikłania w przypadku chorób reumatycznych mogą być bardzo poważne wtedy gdy schorzenie zaatakuje nie tylko stawy, ale również naczynia krwionośne. Niedotlenienie ważnych narządów powoduje zwykle ich niewydolność, co prędzej czy później daje szereg niepokojących objawów. Trudno jest zapobiegać tej postaci choroby reumatycznej – tak jak w wielu innych przypadkach leczenie polega zazwyczaj na powstrzymaniu jej rozwoju.
Powikłania przy reumatyzmie
Powikłania przy reumatyzmie mogą pojawić się nie tylko w wyniku postępów samej choroby. Także przyjmowane leki mogą spowodować wyniszczenie narządów wewnętrznych. Niektóre preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, przyczyniają się między innymi do powstawania wrzodów oraz mogą powodować uszkodzenia nerek. W przypadku chorób reumatycznych leki przyjmowane są właściwie przez cały czas, dlatego możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych jest wysoka. Z tego powodu lekarz powinien co pewien czas zmieniać preparaty lub doradzać alternatywne sposoby zmniejszania bólu, by osoba chora mogła jak najdłużej uniknąć tego typu powikłań.
Jak nie będziecie wykonywać ćwiczeń rehabilitacyjnych, to zapewniam was, że na reumatyzmie się nie skończy. Bo przecież choroby reumatyczne to kilka różnych schorzeń, a może nawet kilkanaście i nie powinno się ich pozostawiać bez niczego, bo może się to skończyć bardzo źle.
A jak będziemy wykonywać to się nie skończy? Reumatyzm ma to do siebie, że często nawraca bez większego powodu i nigdy człowiek nie wie czy i kiedy się skończy. Można robić całą rehabilitacje zgodnie z założeniami i poleceniem lekarza, a potem i tak się okaże, że reumatyzm dalej jest.