Rehabilitacja reumatyzmu

Choć w przypadku wielu postaci reumatyzmu stosuje się terapię farmakologiczną, to jednak by w widoczny sposób spowolnić rozwój choroby, konieczna jest rehabilitacja. Jakiego typu rehabilitacja reumatyzmu jest stosowana obecnie?

Rehabilitacja w reumatyzmie ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz powstrzymanie zmian spowodowanych tą chorobą. Podstawową rehabilitacją, jaką stosuje się na przykład w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, jest gimnastyka lecznicza. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że niektóre jej elementy można wykonywać samodzielnie w domu. Przedtem jednak konieczna jest konsultacja ze specjalistą – tylko on jest w stanie sprawdzić, czy pacjent wykonuje ćwiczenia prawidłowo. Niedokładne wykonywanie gimnastyki może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Oprócz domowej aktywności fizycznej przy reumatyzmie zaleca się również ćwiczenia w wodzie, na przykład na basenie. Ćwiczenia wykonywane w ten sposób w o wiele mniejszym stopniu obciążają stawy.

Rehabilitacja przy reumatyzmie

Rehabilitacja przy reumatyzmie obejmuje często również inne metody zmniejszania dolegliwości bólowych. Jedną z nich jest zastosowanie promieni podczerwonych lub ultrafioletowych. W pierwszym przypadku celem zabiegu jest lepsze ukrwienie tkanek położonych głębiej. To bardzo ważne w przypadku chorób reumatycznych, ponieważ to właśnie lepsze ukrwienie stawu przyczynia się do ograniczenia stanu zapalnego. Promienie ultrafioletowe często stosuje się w celu zapobiegania osteoporozie, która może występować w przypadku niektórych postaci reumatyzmu. By zwiększyć regenerację tkanek wewnątrz stawu stosuje się również inny rodzaj światła – światło laserowe. W przypadku tego rodzaju zabiegu wszystko musi być kontrolowane przez specjalistę. Skutkiem ubocznym po pierwszej serii może być nasilenie się bólu w obrębie stawu, jednak działanie długofalowe to właśnie zmniejszenie się tego typu dolegliwości.

Leczenie reumatyzmu

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów rehabilitacja obejmuje leczenie za pomocą temperatury. W zależności od tego, czy zapalenie jest ostre, czy też nastąpiło spowolnienie choroby, stosuje się zimne lub ciepłe okłady. W niektórych przypadkach może być zalecana także krioterapia. Wykorzystuje się ją zwłaszcza wtedy gdy dolegliwości bólowe bardzo się nasilają – zimno pozwala zazwyczaj w dużym stopniu ograniczyć ból, a jednocześnie poprawić ukrwienie stawów. W tym samym celu stosowana może być sauna – zalecana jest zarówno sucha, jak i mokra. Nie należy jednak przekraczać czasu zalecanego przez lekarza.

W rehabilitacji reumatyzmu pomagają także urządzenia bardziej zaawansowane. Elektroterapia wymaga odpowiednich urządzeń, które w kontrolowany sposób wysyłają impulsy elektryczne. Tego typu sprzęt do tej pory był stosowany jedynie w gabinetach rehabilitacyjnych. Obecnie jednak możliwe jest niekiedy samodzielne stosowanie takiej kuracji w domu, dzięki opcji zakupu sprzętu do użytku domowego. Nad tego typu terapią powinien jednak zawsze czuwać lekarz, pokazując pacjentowi jak należy używać tego typu urządzenia.

2 thoughts on “Rehabilitacja reumatyzmu

  1. Rehabilitacja przy reumatyzmie jest konieczna, bo mało ludzi myśli o tym, że po prostu któregoś dnia skończy się tak, że nie będzie można ręką czy nogą ruszyć. I to jest właśnie największy problem. Bo ludziom się wydaje często, że gorzej być nie może – niestety może, dlatego trzeba jak najwięcej ćwiczyć jak się ma reumatyzm.

  2. No właśnie o to chodzi, żeby wbić sobie do głowy, że rehabilitacja może zatrzymać, ale nie ma się co nastawiać, że go całkowicie cofnie. W większości przypadków w ten sposób spowolni się chorobę, ale niewiele więcej da się zrobić nawet przy bardzo dużym zaangażowaniu pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *