Reumatyzm nóg

Dolegliwości bólowe ze strony nóg mogą być powodowane przez różne postacie reumatyzmu. W stawach kolanowych i biodrowych może występować zarówno reumatoidalne zapalenie stawów, jak i choroba zwyrodnieniowa. Właściwie rozpoznać chorobę może tylko lekarz reumatolog. Wcześnie podjęta kuracja nie daje obecnie szans wyleczenia, jednak często przyczynia się do poprawy komfortu życia osoby chorej. Na czym polega leczenie reumatyzmu nóg i jak objawia się ta choroba?

Stawy w nogach mogą boleć z wielu powodów. Codziennie występujący ból stawów może być spowodowany reumatyzmem. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów charakterystycznym objawem choroby są rwące bóle oraz obrzęki. To schorzenie jest spowodowane nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego – obecnie nadal nie wiadomo, w jaki sposób można mu skutecznie zapobiegać.

Leczenie reumatyzmu nóg

Leczenie tej postaci reumatyzmu polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz na powstrzymaniu zmian, jakie wywołuje choroba w stawach. Samodzielnie można stosować jedynie zalecaną przez specjalistę gimnastykę jednocześnie pilnując, by stawy nie ulegały zbędnemu obciążeniu. Aktywność fizyczna jest niezbędna, by powstrzymać rozwój choroby, jednocześnie jednak zbyt duże forsowanie chorych stawów może przyśpieszyć ich zużycie. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów niekiedy jest operacyjne – wiele zależy w tym przypadku od stopnia uszkodzenia stawów oraz samego przebiegu choroby.

Czym jest reumatyzm nóg

Reumatyzm nóg może być również tak naprawdę chorobą zwyrodnieniową stawów. Schorzenie to również objawia się obrzękami w okolicy stanów zapalnych, dolegliwości bólowe przebiegają jednak inaczej niż w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Przede wszystkim ból pojawia się głównie przy poruszaniu się oraz przy dużym obciążeniu. Charakterystyczne w przypadku tego schorzenia jest to, że lekka gimnastyka sprawia, iż ból znika niemal całkowicie. Gdy jednak stawy pozostają dłuższy czas bez ruchu – dolegliwości wracają. Tej chorobie można spróbować zapobiegać poprzez rozsądny tryb życia. Wskazane są lekkie ćwiczenia nóg, które oszczędzają stawy, na przykład jazda na rowerze czy pływanie. Zalecana jest także umiarkowana praca oraz utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Schorzenie to najczęściej pojawia się bowiem u osób starszych, które podczas swojego życia ciężko pracowały fizycznie, uprawiały sport wyczynowo lub w inny sposób mocno obciążały stawy. Jednak czasami objawy reumatyzmu nóg pojawiają się również u osób, które nie nadwyrężały tych elementów układu ruchu i do tej pory nie odkryto przyczyny takiego zjawiska.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, która doprowadziła do zniszczenia stawu biodrowego lub kolanowego, polega zazwyczaj na przeprowadzeniu operacji i wymianie stawu na syntetyczny. W przypadku, gdy choroba nie poczyniła jeszcze takich postępów, stosuje się terapię podobną jak w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Zalecane jest również oszczędzanie stawów przy codziennych czynnościach, poprzez zastosowanie odpowiedniego obuwia ortopedycznego o miękkich podeszwach.

2 thoughts on “Reumatyzm nóg

  1. Najważniejsze to jak najwięcej chodzić i to niezależnie od wieku i pogody. Mój dziadek codziennie spacerował po lesie i wcale nie były to jakieś wielkie odległości. Owszem, latem zdarzało mu się łazić po pół dnia i szukać grzybów, ale zimą to czasem nawet kwadrans nie był. I reumatyzm nóg nigdy go nie dopadł, miał 80 lat i dalej dreptał. Gdyby nie wypadek to pewnie by żył bardzo długo.

  2. Ale też nie ma co chodzić głupio i w byle czym, bo wtedy reumatyzm nóg gotowy. Przede wszystkim nie wolno dać nogom za dużo moknąć. To znaczy nie ma co panikować, jak nam buty w lesie przemokną, ale jak to się stanie rano, to lepiej cały dzień w takim ciapciu nie chodzić. A najlepiej kupić porządne nieprzemakalne buty i reumatyzm nóg nas nie spotka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *