Homocysteina – Czym jest homocysteina i jak ją kontrolować?

Homocysteina jest aminokwasem, który w naturalny sposób pełni funkcję metaboliczne organizmu, przekształcając się pod wpływem witamin w inne aminokwasy, konieczne dla prawidłowej budowy tkanek ludzkiego ciała. W rozsądnych ilościach, jest ona zatem człowiekowi potrzebna. Jednak, gdy jej poziom rośnie w sposób niekontrolowany, staje się bardzo groźnym przeciwnikiem. Działa bowiem destrukcyjnie na naczynia krwionośne, tętnice człowieka – przez to zaś może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak udar czy zawał serca. Problem jest tym poważniejszy, że pojawić może się w każdym wieku – nawet u dzieci. Continue reading „Homocysteina – Czym jest homocysteina i jak ją kontrolować?”

Reumatoidalne zapalenie stawów – choroba głównie kobiet?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba układowa, atakująca nie tylko stawy, ale także inne narządy. Choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm sam atakuje własne tkanki, rozpoznając je jako obce antygeny. Prowadzi to do powstania przewlekłego stanu zapalnego z obrzękiem i bolesnością, stawów, przerostem błony maziowej, zaburzenia produkcji płynu stawowego. Ostatecznie powstają nadżerki, elementy stawy ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu, zaś staw zostaje unieruchomiony, a pacjent – coraz mniej sprawny. Continue reading „Reumatoidalne zapalenie stawów – choroba głównie kobiet?”

Przyczyny dyskopatii szyjnej i lędźwiowej

O problemach z kręgosłupem najczęściej mówi się w kontekście dolegliwości odcinka lędźwiowego. Nie bez przyczyny – to najczęstsza i najlepiej poznana lokalizacja występowania zmian chorobowych. Ból dolnego odcinka kręgosłupa dotyka przynajmniej raz w życiu 80% populacji. Najczęściej ma charakter zmian zwyrodnieniowych lub dyskopatii. Continue reading „Przyczyny dyskopatii szyjnej i lędźwiowej”

Zaćma – leczenie operacyjne

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, to zmętnienie i zesztywnienie soczewki. Ta część oka odpowiada za wyraźne widzenie, dlatego zmętnienie uniemożliwia zazwyczaj prawidłowe rozróżnianie przedmiotów zarówno w dzień, jak i w nocy. W jaki sposób można rozpoznać zaćmę i w jaki sposób przeprowadzane jest leczenie operacyjne tego schorzenia? Continue reading „Zaćma – leczenie operacyjne”

Kamica nerkowa – sposoby na skuteczne leczenie tej dolegliwości

Niestety coraz więcej osób zmaga się z tą dolegliwością. Trzeba podkreślić, że kamica nerkowa potrafi mocno dać się we znaki. Początkowo ta choroba przebiega zupełnie bezobjawowo, co niestety wcale nie jest niczym dobrym. Odpowiednio wczesne wykrycie tej dolegliwości eliminuje bowiem późniejszy ból i daje dużo większe szanse na skuteczną terapię. Zazwyczaj jednak ludzie nie badają się i kamica nerkowa objawia się u nich w sposób bezobjawowy – do czasu. Niestety przychodzi dzień, kiedy pojawia się bardzo silny ból, który usiłuje wydostać się na zewnątrz drogami moczowymi. To oczywiście powoduje bardzo duży ból i wizytę u lekarza, który rozpoznaje tę dolegliwość. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można radzić sobie z tym schorzeniem. Jakie? Temu tematowi będzie poświęcony nasz dzisiejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Continue reading „Kamica nerkowa – sposoby na skuteczne leczenie tej dolegliwości”

Objawy anginy u dzieci

Gdy dziecko zaczyna sygnalizować, że źle się czuje, jego rodzice i opiekunowie zastanawiają się często czy mają do czynienia tylko ze zwykłym przeziębieniem czy też może z chorobą wirusową lub bakteryjną. Odmian tego typu schorzeń jest tak wiele, że ciężko jest czasami jednoznacznie stwierdzić, z którym z nich mamy do czynienia w konkretnym przypadku. Wśród stosunkowo często występujących chorób charakterystycznych dla wieku dziecięcego, można wyróżnić anginę. Continue reading „Objawy anginy u dzieci”

Kamica nerkowa.

Kamica nerkowa to dość poważna dolegliwość. Powstaje ona, gdy znajdujące się w moczu człowieka kryształki mineralne zlepiają się i tworzą w drogach moczowych mniejsze i większe kamienie. Te mniejsze bez problemu zostaną wydalone wraz z moczem. Natomiast te większe najczęściej zalegają w drogach moczowych i stopniowo powiększają się na skutek odkładania się na ich powierzchni kolejnych złogów mineralnych. Najczęstsze kamienie nerkowe to szczawianowe, fosforanowe i moczanowe. Większe kamienie nerkowe gromadzą się z miedniczce nerkowej i prowadzą do stopniowego uszkodzenia miąższu nerek na skutek hamowania przepływu moczu i zakażenia. Continue reading „Kamica nerkowa.”

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest najczęściej występującym typem łysienia w społeczeństwie. Dotyczy głównie płci męskiej w wieku ok. 40 lat, chociaż sporadycznie występuje także u kobiet. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy androgenów, a więc hormonów płciowych, które produkowane są w komórkach Leydiga (śródmiąższowe komórki jądrowe) u mężczyzn, przez jajniki u kobiet, a także warstwę pasmowatą kory nadnerczy u obu płci. W męskich gonadach wytwarzany jest 5-dihydrotestosteron, natomiast w jajnikach dihydrotestosteron.

Continue reading „Łysienie androgenowe”

Rozpoznaj objawy zapalenia płuc

Zapalenie płuc to z całą pewnością nie jest przyjemna przypadłość, a wręcz przeciwnie – jest wyjątkowo nieprzyjemne i może mieć dla chorego bardzo poważne konsekwencje. Co roku umiera z tego powodu około cztery miliony osób, szczególnie duże śmiertelne żniwo zapalenie płuc zbiera w krajach rozwijających się, których mieszkańcy nie mają dostępu do opieki medycznej na dobrym poziomie (niekiedy nawet nie mają go w ogóle). W Polsce jest pod tym względem zdecydowanie lepiej, aczkolwiek nie oznacza to bynajmniej, że można ją lekceważyć. Nie wolno tego robić, gdyż skutki takiego działania mogą być opłakane. I w naszym kraju zdarzają się zgony z tak błahego – wydawałoby się – powodu. Continue reading „Rozpoznaj objawy zapalenia płuc”