Objawy anginy u dzieci

Gdy dziecko zaczyna sygnalizować, że źle się czuje, jego rodzice i opiekunowie zastanawiają się często czy mają do czynienia tylko ze zwykłym przeziębieniem czy też może z chorobą wirusową lub bakteryjną. Odmian tego typu schorzeń jest tak wiele, że ciężko jest czasami jednoznacznie stwierdzić, z którym z nich mamy do czynienia w konkretnym przypadku. Wśród stosunkowo często występujących chorób charakterystycznych dla wieku dziecięcego, można wyróżnić anginę.

Angina to choroba wywoływana przez wirusy lub bakterie. Objawy anginy u dzieci rozwijają się przez kilka dni. Należy przy tym odróżnić anginę wirusową od anginy bakteryjnej.

Objawy anginy wirusowej u dzieci

Jeśli chodzi o anginę wirusową, wśród jej najważniejszych objawów wyróżnia się zaczerwienienie i powiększenie migdałków, połączone bólem gardła. Dziecko chorujące na anginę wirusową skarży się oprócz tego na gorączkę lub stan podgorączkowy oraz ogólne rozbicie. Objawami towarzyszącymi anginie wirusowej są również kaszel i katar. Anginę wirusową można odróżnić od anginy bakteryjnej tym, że organizm nie reaguje na jej leczenie za pomocą antybiotyków w ciągu 2 dób od ich zastosowania.

Objawy anginy bakteryjnej u dzieci

W przypadku anginy bakteryjnej, dziecko uskarża się przede wszystkim na bardzo silny ból gardła, który sprawia trudności nie tylko przy jedzeniu, ale także przy połykaniu śliny. Taki ból może promieniować do uszu.

Dodatkowo na migdałkach podniebiennych pojawiają się ropne naloty i ulegają one powiększeniu. Oprócz tego anginie bakteryjnej może towarzyszyć wysoka gorączka (sięgająca nawet 40 stopni) oraz uczucie ogólnego osłabienia. Bywa, że taka angina u dzieci jest związana z dodatkowymi objawami.

Przy anginie  bakteryjnej może się bowiem pojawiać ból mięśni i stawów, ból brzucha, a nawet wymioty, przez co jest ona mylona z grypą żołądkową. Angina bakteryjna jest zatem odmianą anginy ze znacznie większą ilością objawów niż angina wirusowa.

Jak dziecko zachowuje się w trakcie anginy?

W trakcie anginy dziecko bardzo często jest apatyczne i niechętne do jakiejkolwiek aktywności. Zdarza się także, że marudzi z byle powodu i przejawia niechęć do spożywania posiłków i picia. Jest to związane z trudnościami w przełykaniu związanym i z dolegliwościami bólowymi gardła.

Jak długo nasilają i utrzymują się objawy anginy?

Objawy anginy nasilają się przez kilka pierwszych dni i ustępują po kolejnych kilku dniach. Zazwyczaj angina trwa więc średnio 1 tydzień. Przez kilka kolejnych dni mogą utrzymywać się jednak niektóre objawy towarzyszące tej chorobie, jak ogólne osłabienie organizmu i nieżyt nosa.

Leczenie anginy – o czym pamiętać?

Leczenie anginy opiera się na stosowaniu antybiotykoterapii, jak i innych środków farmakologicznych, które obniżają gorączkę i uśmierzają ból oraz płukanek do gardła na bazie szałwii czy rumianku. Trzeba pamiętać o tym, że w trakcie trwania u dziecka anginy, powinno ono jak najwięcej czasu spędzać w łóżku. Dotyczy to okresu od 7 do 10 dni od zachorowania. Nie oznacza to jednak, że gdy znikną najważniejsze objawy anginy, dziecko może już funkcjonować w pełni normalnie, spotykając się z rówieśnikami w szkole czy na zabawie. Tylko lekarz jest w stanie ocenić czy angina została już wyleczona, czy w organizmie dziecka nadal znajdują się bakterie lub wirusy ją wywołujące, co może skutkować nawrotem choroby w najbliższych kilku tygodniach. Do pełnego wyleczenia dziecka z anginy bardzo ważna jest cierpliwość. Trzeba pozwolić organizmowi w pełni zregenerować się, a to wymaga czasu.

2 thoughts on “Objawy anginy u dzieci

  1. Częsta i nawracająca angina może być jedną z przyczyn reumatyzmu w późniejszym życiu. Dlatego tak ważne jest leczenie anginy u dzieci: http://leczymydzieciaki.pl/choroby/angina/ Ale trzeba pamiętać o podstawowej rzeczy, że angina powinna być wyleczona do końca. W przeciwnym razie za miesiąc czeka was powtórka z „rozrywki”.

  2. U nas pierwsza angina była praktycznie identyczna jak grypa żołądkowa. Aż poszliśmy do innego lekarza, bo jakoś nie dowierzaliśmy w diagnozę. Pierwsza angina u dziecka z wymiotami i bólem brzucha – i to na pewno nie był efekt antybiotyków, bo haftowanie zaczęło się przed pierwszymi lekami na anginę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *