Objawy reumatyzmu

Reumatyzm to potoczne określenie na szereg chorób, które spowodowane są zapaleniami w obrębie tkanki łącznej. Nie zawsze dotyczą więc wyłącznie stawów. Jednak to właśnie dyskomfort w obrębie układu ruchu jest jedną z pierwszych dolegliwości. Jak rozpoznać reumatyzm i czy da się to zrobić samodzielnie?

Jak objawia się reumatyzm?

Choroba objawia się przede wszystkim bólami stawów. Mogą pojawiać się one przede wszystkim w czasie obciążenia. W dalszych fazach choroby bóle występują także rano, bez uchwytnej przyczyny. Pojawić się może także sztywność stawów.

Oprócz takich dolegliwości typowym objawem schorzeń reumatycznych może być także gorączka, wynikająca z zapalenia stawów. W przypadku choroby reumatycznej, jaką jest dna moczanowa, obserwuje się także nagły napad bólu, który uniemożliwia poruszanie się. W reumatoidalnym zapaleniu stawów, oprócz wyżej wymienionych dolegliwości bólowych, pojawiających się po nocnym spoczynku, typowym objawem jest również brak czucia w palcach oraz obrzęki.

Niepokojące dla osoby odczuwającej wyżej wymienione dolegliwości powinny być również guzki wyczuwalne pod skórą w okolicy stawów. Świadczą one zazwyczaj o tym, że schorzenie postępuje i stawy ulegają zwyrodnieniom. Na dalszych etapach choroby, oprócz wymienionych dolegliwości, mogą pojawiać się także inne, ponieważ zapalenie może obejmować inne narządy, często nie związane z układem ruchu. Bywa, że zapaleniu ulega na przykład tęczówka oka.

W przypadku gdy choroba reumatyczna jest następstwem innych schorzeń, zwykle zakaźnych, mogą pojawić się również takie objawy jak zapalenie gardła czy nerek. Wszelkie objawy bólowe ze strony kręgosłupa występujące razem z problemami z oddychaniem są bardzo niebezpieczne i również często wskazują na zapalenie tkanki łącznej. Dlatego też często terapia w przypadku schorzeń reumatycznych musi być konsultowana z kilkoma specjalistami, głównie jednak z lekarzem reumatologiem.

Czy to na pewno objawy reumatyzmu?

Wiele osób bagatelizuje objawy reumatyzmu, co nie jest rozsądne, ponieważ brak odpowiedniej terapii prowadzi zazwyczaj do postępowania zmian w stawach i innych częściach układu ruchu. Jednak warto także pamiętać, że sporadyczne bóle stawów nie zawsze oznaczają reumatyzm.

Powód do niepokoju pojawia się jednak wtedy gdy bóle występują codziennie, zwłaszcza w godzinach porannych. Wtedy konieczne jest udanie się do lekarza, ponieważ różne rodzaje „reumatyzmu” wymagają zróżnicowanej terapii, a tylko specjalista może rozpoznać, które schorzenie występuje w danym przypadku.

Brak leczenia to zazwyczaj szybszy rozwój choroby – wtedy może ona szybciej objąć również narządy wewnętrzne, a najczęściej uniemożliwia poruszanie się. Lekarz potwierdza chorobę przeprowadzając szereg badań, między innymi prześwietlenie i analizę krwi, by potwierdzić chorobę autoimmunologiczną. Standardowy reumatyzm odznacza się występowaniem zmian symetrycznie po obu stronach ciała. W przypadku innych chorób reumatycznych stany zapalne nie muszą występować w sposób tak regularny.

2 thoughts on “Objawy reumatyzmu

  1. U mnie reumatyzm zaczął się praktycznie nagle. Bolały mnie stawy skokowe. Najpierw jeden i byłam przekonana, że sobie go podkręciłam, albo nadwyrężyłam. Zaczęłam nawet robić okłady z altacetu, ale nic nie przechodziło i jak zaczął boleć drugi staw, który podświadomie przy każdym ruchu bardziej obciążałam, to szybko okazało się, że to nie żadna kontuzja, a po prostu reumatyzm.

  2. Nie można lekceważyć żadnych objawów. Lepiej pójść do dwóch lekarzy i wiedzieć, że wszystko jest ok niż przez niedbalstwo stracić możliwość znalezienia się w „oknie terapeutycznym” . Reumatyzm dotyka zarówno starszych i młodszych. Nawet dzieci chorują na MiZS. Nie ma reguły. Po prostu trzeba obserwować swoje zdrowie i nie bać się podejmować decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *