Cofnięcie zmian, które są wywołane przez choroby reumatyczne, nie jest zazwyczaj możliwe za pomocą domowych metod leczenia. Na szczęście jednak istnieją metody, które umożliwiają ograniczenie dolegliwości powodowanych przez reumatyzm. Jak wygląda domowe leczenie reumatyzmu i o czym warto pamiętać podczas jego stosowania?
To, co powszechnie określa się jako reumatyzm, to tak naprawdę nie tylko jedna choroba. Reumatyzmem potocznie nazywa się zarówno zapalenie stawów, jak i ich zwyrodnienie. Dolegliwości w przypadku różnych chorób reumatycznych mogą być podobne i obejmują zazwyczaj bóle i sztywność stawów. To właśnie te objawy można złagodzić przez domowe sposoby na reumatyzm. Pamiętać trzeba jednak, że o takim samodzielnym leczeniu musi wiedzieć lekarz prowadzący.
Domowe sposoby na reumatyzm
Przede wszystkim w przypadku chorób reumatycznych warto unikać przechłodzenia stawów. Nie zawsze jednak można to osiągnąć, dlatego podczas wietrznej i wilgotnej pogody, dolegliwości bólowe mogą się nasilać. Jednym ze sposobów złagodzenia bólu są rozgrzewające kąpiele. Temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka – wystarczy 37 stopni Celsjusza. Kąpiel może być przeprowadzona w samej wodzie, ale lepsze efekty uzyskuje się dodając namoczoną wcześniej słomę owsianą.
Innym znanym środkiem przeciw bólom reumatycznym są okłady. Wykorzystać można do nich liście kapusty, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku obrzęków. Podobne działanie mają również kwiaty arniki górskiej. Pomocne w przypadku bólu stawów są również preparaty rozgrzewające. Wśród nich najbardziej skutecznym środkiem, który z powodzeniem można stosować w domu, jest olejek kamforowy. Nie ma on tak drażniącego wpływu na skórę, jak spirytus kamforowy, a jednocześnie rozgrzewa i daje uczucie ulgi w przypadku dolegliwości.
Leczenie domowe reumatyzmu powinno obejmować również wprowadzenie zdrowej diety, która będzie obfitować w owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Choć wiele osób lekceważy działanie tego typu produktów, to warto pamiętać, że chorzy cierpiący na reumatyzm często odczuwają dużą ulgę po zmianie jadłospisu. Odpowiednia dieta jest niezbędna także w przypadku nadwagi. Nadmiarowe kilogramy niejednokrotnie są przyczyną szybszego zużycia stawów i spowodowanego takim stanem bólu. Do domowych metod leczenia reumatyzmu można zaliczyć również ćwiczenia. To często niezbędny środek, by nie dopuścić do szybkiego rozwoju choroby. Gimnastyka nie powinna być zbyt obciążająca – o konkretne ćwiczenia warto zapytać lekarza lub fizjoterapeutę. Nadmierna aktywność, zwłaszcza taka, która obciąża stawy, jest niewskazana.
W przypadku dolegliwości bólowych konieczne może być również użycie środków działających od wewnątrz. W wielu przypadkach lekarz może zdecydować o zapisaniu na przykład niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Środkiem, który może zastąpić syntetyczny kwas acetylosalicylowy jest kora wierzby. Można kupić ją w każdym sklepie zielarskim i w przypadku dolegliwości bólowych stosować w formie wywaru. Nie tylko zwalcza ból, ale również gorączkę.
Najlepszy sposób na reumatyzm to wyjazd do południowej Francji czy Hiszpanii. Ale oczywiście wiem, że nie każdego, a właściwie mało kogo na to stać. Najważniejsze to się ogrzewać, nie przeziębiać i dbać o nogi i ręce, żeby były dobrze ubrane w ciepłe rzeczy. Wtedy objawy reumatyzmu będą znacznie mniejsze.
Wlasnie tam jestem I nie czuje sie lepiej