Reumatyzm to choroba, która może spowodować znaczne zniszczenie stawów. Dlatego wiele osób usiłuje przeciwdziałać temu schorzeniu. Jak zapobiegać reumatyzmowi i czy w ogóle jest to możliwe?
Jako reumatyzm określa się zazwyczaj wiele chorób, które powodują ból stawów, a w dalszych fazach również ograniczenie ich ruchomości i zniekształcenie. Zazwyczaj te schorzenia są autoimmunologiczne, a ich przyczyna nie jest znana, dlatego trudno jest im skutecznie przeciwdziałać. Jednak istnieją czynniki, które mogą zwiększyć szansę na wystąpienie choroby reumatycznej. Warto je poznać, by wiedzieć, czego lepiej jest unikać.
Niektóre dolegliwości ze strony układu ruchu spowodowane są zniszczeniem stawów. Tego typu zmiany obserwowane są zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, które wcześniej ciężko pracowały fizycznie lub uprawiały sport wyczynowo. Podobnie dzieje się u osób z nadwagą, dlatego też w celu zapobiegania schorzeniom układu ruchu warto jest zrzucić zbędne kilogramy. Lepiej także uprawiać wyłącznie sport amatorski, dbając jednocześnie o prawidłową postawę ciała podczas wykonywania codziennych czynności. Jednak warto pamiętać, że to nie zawsze chroni przed reumatyzmem – także szybko postępująca choroba może zniszczyć stawy w takim samym stopniu, co wyżej wymienione czynniki. Warto jednak pamiętać, że nadwaga czy zła postawa ciała nie tylko mogą się przyczynić do powstawania reumatyzmu, ale także nasilają dolegliwości podczas trwania choroby.
Sport uprawiany amatorsko to dobry sposób, by zachować ruchomość stawów. Choć gimnastyka może nie zapobiec chorobie, to jednak często aktywność fizyczna chroni przed szybkimi postępami chorób reumatycznych. Dlatego ćwiczenia są zalecane nawet w przypadku występowania dolegliwości bólowych.
Zapobieganie reumatyzmowi – na co warto zwracać uwagę?
Bywa, że choroba reumatyczna rozwija się jako konsekwencja innego schorzenia – bardzo często zakaźnego. Warto zwracać uwagę na dolegliwości ze strony stawów, by jak najszybciej powstrzymać rozwój choroby. W celu zapobiegania reumatyzmowi najlepiej jest także szybko zgłaszać się z dolegliwościami do lekarza – szybkie wyleczenie choroby zakaźnej może sprawić, że reumatyzm się nie pojawi. Trudno jest jednak przewidzieć, która infekcja może spowodować pojawienie się choroby reumatycznej.
Obecnie często uważa się, że choroby o podłożu autoimmunologicznym, a taką właśnie jest reumatyzm, rozwijają się, kiedy organizm jest długotrwale narażony na stres. Dlatego też warto zapobiegać takim negatywnym skutkom poprzez aktywność fizyczną oraz ćwiczenia antystresowe.
Jak zapobiec reumatyzmowi w przypadku choroby dziedzicznej?
Bardzo wiele chorób określanych jako reumatyzm jest dziedziczonych. W takich wypadkach schorzeniom zazwyczaj nie da się zapobiegać. Wyjątkiem jest jedynie dna moczanowa, której można zapobiec poprzez stosowanie odpowiedniej diety. W przypadku innych chorób takie działanie może nie przynieść efektów, choć zdrowa dieta może opóźnić proces zużycia stawów, dlatego jest polecana leczniczo i profilaktycznie.
Można sobie pisać i pisać, ale to niewiele da, bo przecież każdy lekarz wie jak trzeba zapobiegać reumatyzmowi, a mimo to co rok ma masę pacjentów, bo nikt młody nie myśli, że może kiedyś mieć reumatyzm i już teraz powinien uważać. Jest moda na chodzenie z gołymi kostkami bez skarpet, to chodzą. A po latach to wszystko wyjdzie.
Zapobieganie reumatyzmowi właściwie zaczyna się, gdy ludziom zaczynają dokuczać pierwsze dolegliwości. W sumie można to podsumować, że lepiej późno niż wcale, bo na tym poziomie rozwoju reumatyzmu jeszcze są szanse na to, że chorobę uda się na tyle spowolnić, że możliwe będzie w miarę normalne funkcjonowanie.