Reumatyzm tkanek miękkich

Reumatyzm tkanek miękkich to jedna z dość rozpowszechnionych postaci choroby reumatycznej. To schorzenie najczęściej dotyka stawów często używanych i tym samym narażonych na urazy. Jak odbywa się leczenie reumatyzmu tkanek miękkich i czy można samodzielnie rozpoznać tę chorobę?

Przyczyny reumatyzmu tkanek miękkich

Przyczyną reumatyzmu tkanek miękkich są zazwyczaj tak zwane mikrourazy. Tego typu niewielkie pęknięcia, które mogą powodować ból, są zazwyczaj bagatelizowane. Nie powinno mieć to miejsca, ponieważ nieleczone urazy tego typu mogą z czasem doprowadzić do złamania kości w tym miejscu lub właśnie do rozwoju choroby reumatycznej. Reumatyzm tkanek miękkich najczęściej dotyczy takich części ciała jak bark, ramię czy nadgarstek. Mówi się wtedy odpowiednio o tak zwanym barku tenisisty, ramieniu tenisisty oraz zespole cieśni nadgarstka.

Objawy reumatyzmu tkanek miękkich

Chociaż nazwy bark i ramię tenisisty kojarzą się z uprawianiem sportu, to jednak warto pamiętać, że dolegliwości mogą dotykać również osób, które nie uprawiają żadnego sportu. Choroba może rozwinąć się u osób, które długo pracują za biurkiem, nie przywiązując uwagi do prawidłowej postawy ciała. Objawy reumatyzmu tkanek miękkich to przede wszystkim ból, który może pojawić się nagle i to nie tylko przy przeciążeniu mięśni. Inną dolegliwością, jaka może pojawić się przy tej chorobie jest osłabienie. W przypadku zespołu cieśni nadgarstka bardzo często odczuwa się również zesztywnienie palców po wypoczynku nocnym. Taki stan wynika z niedotlenienia tej części ciała. Z czasem można zauważyć również zanik mięśni w okolicy kciuka – w przypadku długiego niedotlenienia komórki mięśniowe obumierają.

Z czasem pojawiają się również stwardnienia, które dodatkowo utrudniają wykonywanie ruchów. Przez to, że objawy choroby nie pojawiają się regularnie, trudno jest czasem szybko zdiagnozować to schorzenie. Również samodzielne rozpoznanie może okazać się niemożliwe. Ponadto w przypadku stale pojawiających się bóli stawów zawsze warto udać się do lekarza reumatologa, ponieważ tylko on jest w stanie rozpoznać, która odmiana choroby reumatycznej występuje w danym przypadku.

Leczenie reumatyzmu tkanek miękkich

Leczenie reumatyzmu tkanek miękkich polega, tak jak i w przypadku wielu innych chorób reumatycznych, przede wszystkim na spowolnieniu rozwoju schorzenia. Niezbędne jest połączenie ćwiczeń fizycznych z terapią lekami. Oprócz środków przeciwbólowych stosuje się preparaty, które mają na celu osłabienie napięcia mięśniowego. To właśnie nadmierne napięcie mięśniowe jest bowiem powodem niedotlenienia tkanek. Pomocne mogą okazać się również leki uspokajające, ponieważ duże dawki stresu także przyczyniają się do wzmożonego napięcia mięśniowego. W przypadku, gdy leki nie przynoszą pożądanych rezultatów, lekarz może zdecydować o konieczności wykonania operacji.

Samodzielne leczenie, poza wykonywaniem ćwiczeń zalecanych przez lekarza, obejmuje jedynie objawowe leczenie bólu. W tym celu można stosować maści reumatyczne oraz naprzemiennie zimne i ciepłe okłady. Ważne jest również, by zwracać uwagę na prawidłową postawę ciała oraz by nie obciążać nadmiernie chorego stawu.

2 thoughts on “Reumatyzm tkanek miękkich

  1. O tym się najmniej mówi, a to właśnie reumatyzm tkanek miękkich jest najbardziej niebezpieczny dla organizmu. Zwłaszcza, że w tym przypadku ćwiczenia i rehabilitacja na niewiele się zdadzą. Nie ma praktycznie żadnych szans żeby się choroba wycofała.

  2. Reumatyzm tkanek miękkich to coraz częsta przypadłość na siłowniach. Ćwiczący chcą mieć szybkie efekty i biorą różne suplementy, które przyspieszają wzrost masy mięśniowej. Niestety, nie idzie z tym tkanka chrzęstna, stawy i wszystko inne – po prostu mięśnie rozwijają się za szybko w stosunku do reszty. I zaczynają się kłopoty, wśród których jest m.in. reumatyzm tkanek miękkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *