Niestety coraz więcej osób zmaga się z tą dolegliwością. Trzeba podkreślić, że kamica nerkowa potrafi mocno dać się we znaki. Początkowo ta choroba przebiega zupełnie bezobjawowo, co niestety wcale nie jest niczym dobrym. Odpowiednio wczesne wykrycie tej dolegliwości eliminuje bowiem późniejszy ból i daje dużo większe szanse na skuteczną terapię. Zazwyczaj jednak ludzie nie badają się i kamica nerkowa objawia się u nich w sposób bezobjawowy – do czasu. Niestety przychodzi dzień, kiedy pojawia się bardzo silny ból, który usiłuje wydostać się na zewnątrz drogami moczowymi. To oczywiście powoduje bardzo duży ból i wizytę u lekarza, który rozpoznaje tę dolegliwość. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można radzić sobie z tym schorzeniem. Jakie? Temu tematowi będzie poświęcony nasz dzisiejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!
Warto wiedzieć, że terapia w głównej mierze zależy od wielkości kamienia, który jest wykrywalny w trakcie badania USG. Dokładniejsze badanie czyli urografia pozwala przekonać się, jakiego rodzaju jest to kamień, to bardzo pomaga w podjęciu decyzji odnośnie dalszej terapii. Jeśli kamienie nie są widoczne na zdjęciach, to znaczy, że mamy do czynienia z kamieniami moczanowymi lub cystynowymi. Tutaj sprawa jest łatwiejsza, ponieważ ich pozbycie zależy od odpowiedniej diety i leków rozpuszczających złogi. Warto zaznaczyć, że taka kuracja trwa około 2 miesiące i jest naprawdę bardzo skuteczna.
Warto poznać ten portal: http://uro.net.pl
Jeśli kamienie są widoczne na zdjęciu, to są pochodzenia wapniowego lub szczawianowo-wapniowego. Tutaj sprawa nieco komplikuje się, ponieważ zwykła dieta oraz rozpuszczenie leków nie wystarczą. Konieczna jest operacja przy pomocy technik małoinwazyjnych. Pierwszą z nich jest litotrypsja, która polega na rozbijaniu kamieni za pomocą fali ultradźwiękowej. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga znieczulenia. Drugą metodą usuwania kamieni jest zabieg przezskórny czyli wysysanie. Ta terapia polega na rozbiciu i wyciągnięciu kamieni na zewnątrz za pomocą specjalnej igły. Warto zaznaczyć, że zabieg wykonywany jest w szpitalu i wymaga on znieczulenie dolędźwiowego.
Czytaj tez: Zioła na kamicę nerkową
Tymczasem ureterorenoskopia polega na wydobywaniu kamieni lubi odłamków przez cewkę moczową. Ta metoda jest rekomendowana wszystkim osobom, które posiadają małe kamienie – lub odłamki wcześniej rozkruszone z dużych złogów – w moczowodzie oraz pęcherzu moczowym. Warto zaznaczyć, że ten zabieg wykonywany jest w szpitalu i także wymaga znieczulenia dolędźwiowego. Kiedy leżymy na stole lekarz – przez cewkę – wprowadza mikrogłowice emitujące falę, które mają na celu rozkruszanie kamieni. Następnie doktor chwyta kleszczami i wyciąga wszelki odłamki. Jeśli natomiast kamień jest zablokowany w moczowodzie i nie da się go wyciągnąć przez cewkę moczową, wtedy przesuwa się go specjalną sondą z powrotem do nerki, a następnie stosuje ESWL lub PCNL.
Warto dodać, że wydalanie kamieni ułatwiają napary i wywary z różnych ziół moczopędnych oraz rozkurczających błonę mięśniową moczowodu oraz pęcherza moczowego.
Przede wszystkim od razu trzeba leczyć kamicę nerkową, a nie czekać nie wiadomo na co, że może przejdzie, coś się zmieni, albo w jakiś inny sposób będzie szansa na to, że kamica zostanie wyleczona ziołami czy czymś takim. Od razu do urologa i nie kombinować, wiem co mówię.
Tylko, że praktycznie każdy facet ma wielkie opory przed pójściem do urologa. Przecież każdemu z nas kojarzy się to z niezbyt miłym badaniem. Nawet jeśli to ma być kamica nerkowa, to i tak większość z nas do urologa wybierze się jak najpóźniej, a najlepiej byśmy nie poszli wcale.