Zapalenie płuc to z całą pewnością nie jest przyjemna przypadłość, a wręcz przeciwnie – jest wyjątkowo nieprzyjemne i może mieć dla chorego bardzo poważne konsekwencje. Co roku umiera z tego powodu około cztery miliony osób, szczególnie duże śmiertelne żniwo zapalenie płuc zbiera w krajach rozwijających się, których mieszkańcy nie mają dostępu do opieki medycznej na dobrym poziomie (niekiedy nawet nie mają go w ogóle). W Polsce jest pod tym względem zdecydowanie lepiej, aczkolwiek nie oznacza to bynajmniej, że można ją lekceważyć. Nie wolno tego robić, gdyż skutki takiego działania mogą być opłakane. I w naszym kraju zdarzają się zgony z tak błahego – wydawałoby się – powodu.
Czym dokładnie jest zapalenie płuc? Jest to groźna, zakaźna choroba układu oddechowego, polegająca na tym, że występuje stan zapalny płuc. Najczęstsze przyczyny zapadania na tę chorobę to bakterie lub wirusy, aczkolwiek może być ona spowodowana przez grzyby, a także pasożyty. Lekarze wyróżniają ponad 100 czynników, które mogą wywoływać zapalenie płuc.
Objawy zapalenia płuc
Kolejne bardzo ważne pytanie, na które trzeba odpowiedzieć, brzmi: jak objawia się zapalenie płuc? Pierwszym objawem, jaki się zazwyczaj pojawia, jest bardzo silny, męczący kaszel. Często może mu towarzyszyć wysoka gorączka, która zazwyczaj spada po paru dniach. Mogą jej niekiedy towarzyszyć dreszcze, które jednak także powinny zaniknąć wraz ze spadkiem temperatury ciała.
Więcej: http://zapaleniepluc.net.pl/choroba/objawy-zapalenia-pluc/
Trudno nie zauważyć, że są to objawy niezbyt charakterystyczne, nie umożliwiają one łatwego rozpoznania choroby, gdyż mogą one towarzyszyć także na przykład grypie, czy też zapaleniu oskrzeli. Powstaje więc pytanie: jak rozpoznać zapalenie płuc? Najbardziej charakterystycznym jego objawem jest silny ból w klatce piersiowej, któremu bardzo często towarzyszą kaszel i świszczący oddech (niekiedy może on być krótki, urwany, aczkolwiek nie jest to regułą).
Zapaleniu płuc mogą także towarzyszyć mniej charakterystyczne objawy, takie jak na przykład ból brzucha lub ból pleców w okolicy płuc. Pomimo tego, że ich występowanie niekoniecznie świadczy o tym, że cierpi się na zapalenie płuc (gdyż mogą one być związane z czymś innym), nie warto ich lekceważyć. W takiej sytuacji powinno się poważnie rozważyć wizytę u lekarza.
Diagnoza zapalenia płuc
W jaki sposób lekarze rozpoznają zapalenie płuc? Na podstawie występowania któregoś w wymienionych powyżej charakterystycznych objawów. Niekiedy dzięki wykorzystaniu stetoskopu, mogą oni także usłyszeć chrapliwy oddech, który jest charakterystyczny dla chorych na zapalenie płuc. Także dzięki opukiwaniu chorego płuca może się udać zidentyfikować chorobę. Lekarz może również zlecić wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej. Należy jednak zastrzec, że robi się to w przypadku ostrej choroby, gdy dotychczasowe leczenie nie przyniosło skutku, gdy przyczyna choroby jest nieznana, albo gdy występują powikłania. W większości przypadków nie ma takiej potrzeby.
Leczenie zapalenia płuc
Leczenie zapalenia płuc zazwyczaj polega na przepisaniu pacjentowi antybiotyków, które w połączeniu z odpowiednią dawką wypoczynku, powinny przynieść znaczącą poprawę. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać hospitalizacja pacjenta.
Wydawałoby się, że rozpoznanie zapalenia płuc nikomu nie powinno nastręczać większych trudności, ale jednak jest inaczej. W większości przypadków objawy faktycznie są dość charakterystyczne, jednak niekiedy zdarza się, że diagnoza sprawia trudność nawet osobom, które skończyły studia medyczne. Dlatego też, gdy tylko pojawi się podejrzenie, że jest się chorym na zapalenie płuc, warto odwiedzić lekarza.
Zobacz też – Skuteczne Sposoby na Przeziębienie
Przede wszystkim przy podejrzeniu zapalenia płuc trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Tylko on może jak najszybciej rozpocząć terapię zapalenia płuc. Jeśli będziecie próbować leczyć zapalenie płuc za pomocą domowych sposobów, to może się okazać, że pojawią się kolejne powikłania zapalenia płuc, a wtedy już żarty się skończą.
Ohoho, wszyscy tacy mądrzy, a prawda jest taka, że z drugiej strony ciągle słychać, że u lekarzy ciągle kolejki, bo są tacy, którzy chodzą do lekarza z każdą dolegliwością. Zapalenie płuc z pewnością nie jest błahą chorobą, ale przecież nie jesteśmy lekarzami, żeby sobie samemu stawiać diagnozę. Także jak zwykle potrzebny jest złoty środek.