Zapalenie płuc – powikłania przy braku leczenia

Zapalenie płuc jest jedną z tych chorób, które „standardowo“ łapiemy w okresie jesienno-zimowym. Chyba każdy miał zapalenie płuc, choćby raz w swoim życiu. Być może właśnie z tego powodu zapalenie płuc bywa lekceważone, tak jak lekceważymy katar, albo przeziębienie. Tymczasem, zapalenie płuc jest poważnym stanem zapalnym organizmu i może prowadzić do wielu naprawdę groźnych komplikacji zdrowotnych.

Dlaczego zapalenie płuc jest niebezpieczne?

Zapewne mało kto o tym wie, ale w dawniejszych czasach zapalenie płuc było niemal równoznaczne z wyrokiem śmierci. Aż do dwudziestego wieku na tę chorobę po prostu się umierało. Już sam ten fakt powinien nam uświadomić, że nie jest to stan zapalny tej samej rangi, co przeziębienie, katar, albo angina.

Kwestią o kluczowym znaczeniu, jeśli chodzi o skuteczne leczenie zapalenia płuc, jest odpowiednio szybka diagnoza oraz wdrożenie skutecznego leczenia. Niestety, bardzo często zdarza się, że osoby chore zwlekają z pójściem do lekarza, radząc sobie za pomocą witamin, ciepłych napojów oraz leków zbijających gorączkę. Oczywiście, osoby o silnym organizmie mogą w miarę efektywnie funkcjonować z zapaleniem płuc: nie jest to choroba, która od razu rozkłada na łopatki. Problem w tym, że im dłużej trwa stan zapalny w naszych płucach, tym większe jest ryzyko, że wystąpią nieodwracalne powikłania zapalenia płuc, które mogą stanowić realne zagrożenie dla naszego życia. Warto  tutaj dodać, że liczba pacjentów, którzy umierają z powodu powikłań po zapaleniu płuc wcale nie jest mała.

Powikłania po zapaleniu płuc

Powikłania po zapaleniu płuc mogą przybierać różne formy, w zależności od konkretnej sytuacji. Czynniki, które mają tutaj decydujące znaczenie, to przyczyna powstania stanu zapalnego w płucach (nieco inaczej wygląda to w przypadku bakteryjnego zapalenia płuc, a jeszcze inaczej wówczas, gdy przyczyną choroby jest na przykład gronkowiec).

Czasami zapalenie płuc powoduje powstania ropnia. Z początku ropień jest mały, jednak im dłużej trwa stan zapalny, tym staje się większy. Z tego powodu zdarza się, że w przypadku osób, które zgłosiły się na leczenie zbyt późno, sama kuracja antybiotykami nie wystarcza: konieczne jest operacyjne usunięcie ropnia z płuc. Nieco inaczej mogą wyglądać powikłania zapalenia płuc w przypadku stanu zapalnego o podłożu bakteryjnym. Częstym następstwem bakteryjnego stanu zapalnego płuc jest zapalenie opłucnej. Konsekwencją stanu zapalnego opłucnej są nasilające się problemy z oddychaniem.

Innym powikłaniem źle leczonego zapalenia płuc może być… kolejne zapalenie płuc. W takim przypadku, wszystko sprowadza się do tego, że organizm jest wycieńczony, zaś same płuca znajdują się w kiepskiej kondycji, stąd znacznie podwyższona podatność na następne infekcje.

O czym należy pamiętać przy zapaleniu płuc

Przede wszystkim, jeśli podejrzewamy u siebie zapalenie płuc, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Szybkie rozpoczęcie kuracji przy pomocy antybiotyków ma kluczowe znaczenie. Nie należy bagatelizować stanu zapalnego płuc, ponieważ każdy dzień zwłoki zwiększa ryzyko, że wystąpią powikłania przy zapaleniu płuc.

Drugą niezwykle istotną kwestią jest to, aby pod żadnym pozorem nie przerywać kuracji antybiotykami wcześniej, niż zostało to zalecone przez lekarza. Niestety, bardzo wiele osób postępuje w ten sposób i to właśnie przedwczesne przerwanie leczenia jest najczęstszą przyczyną powikłań po zapaleniu płuc.

Kolejną ważną kwestią są nawracające zapalenia płuc. Jeśli chorujemy na zapalenie płuc, po raz któryś z rzędu, koniecznie powinniśmy wybrać się do specjalisty pulmonologa, ponieważ może to być wczesny objaw choroby nowotworowej tego narządu.

2 thoughts on “Zapalenie płuc – powikłania przy braku leczenia

  1. Każde, nawet najmniejsze podejrzenie zapalenia płuc, powinno skutkować natychmiastowym wybraniem się do lekarza. Bo właśnie dzięki niemu można rozpocząć właściwe leczenie. Nie ma domowych sposobów na zapalenie płuc czy leczenia ziołami i nie wiadomo czym. To musi być prawdziwy farmaceutyk, bo bez tego zapalenia płuc nie da się wyleczyć.

  2. Jednym z powikłań zapalenia płuc jest właśnie reumatyzm. Wszystkie choroby zostawiają ślad w organizmie. Nie inaczej jest z chorobami płuc. Zapalenie płuc to nie jest jakieś niegroźne przeziębienie. Zwłaszcza, że leczenie często jest szpitalne i trzeba pamiętać o tym, że można przy tym złapać inne choróbska, co w szpitalu wcale nie jest takie rzadkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *