Homocysteina – Czym jest homocysteina i jak ją kontrolować?

Homocysteina jest aminokwasem, który w naturalny sposób pełni funkcję metaboliczne organizmu, przekształcając się pod wpływem witamin w inne aminokwasy, konieczne dla prawidłowej budowy tkanek ludzkiego ciała. W rozsądnych ilościach, jest ona zatem człowiekowi potrzebna. Jednak, gdy jej poziom rośnie w sposób niekontrolowany, staje się bardzo groźnym przeciwnikiem. Działa bowiem destrukcyjnie na naczynia krwionośne, tętnice człowieka – przez to zaś może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak udar czy zawał serca. Problem jest tym poważniejszy, że pojawić może się w każdym wieku – nawet u dzieci.

Poziom homocysteiny warto znać i warto go kontrolować. To zupełnie prawidłowe, że we krwi jest homocysteina norma jej jednak nie powinna przekraczać 10-15 mol/l. Tak naprawdę, każdy przypadek powinien być analizowany osobno – z uwzględnieniem wieku, płci, ogólnego stanu zdrowia, czy stosowanej diety. Wartości w górnych granicach normy zawsze powinny jednak wzbudzić czujność, a te, które ją przekraczają, są bezwzględnym wskazaniem do podjęcia terapii.

Zobacz więcej: Co to jest homocysteina?

Badanie homocysteiny

Badanie homocysteiny polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej człowieka. Musi ono być przeprowadzone na czczo – a dodatkowo post od pewnych elementów diety powinien zostać zachowany nawet na dwie doby przed wykonaniem pobrania. Przed wykonaniem badania warto skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Jeśli chcemy się dowiedzieć, w jakiej ilości w naszej krwi znajduje się homocysteina cena badania nie powinna działać odstraszająco. Jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Ceny mogą wahać się od 30, 40 złotych do nawet 60, 70 złotych. Szczególnie dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, badanie jest jednak bezcenne. Homocysteina w nadmiarze jest bardzo groźna, ale na szczęście łatwo jest zbić jej poziom – warunkiem jest jednak świadomość, że zagrożenie w ogóle występuje.

Przyczyny wysokiego poziomu homocysteiny

Wzrost poziomu homocysteiny jest warunkowany przede wszystkim przez niewłaściwą dietę i niedobór witamin. Kluczowe znaczenie do jej prawidłowego przetwarzania mają witaminy z grupy B – B6 oraz B12. Znacząco jej poziom obniża także kwas foliowy, co szczególnie istotne jest w przypadku kobiet w ciąży. Wysoki poziom homocysteiny u ciężarnych jest wyjątkowo niebezpieczny, nie tylko dla samych pań, ale także dla ciąży. Stąd między innymi tak wielką uwagę zwraca się na regularne przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety spodziewające się dziecka.

Leczenie wysokiego poziomu homocysteiny

Poziom homocysteiny może rosnąć także w przypadku występowania innych chorób. Należą do nich nowotwory, niewydolność nerek czy cukrzyca. W tym przypadku, leczenie należy dokładnie zaplanować z lekarzem prowadzącym.

Homocysteina niesłusznie pozostaje w cieniu, cieszącego się kiepska opinią, złego cholesterolu. Tymczasem, schemat działania jest tu tożsamy – nadmiar aminokwasu jest równie niebezpieczny. Część specjalistów zwraca nawet uwagę, że o ile cholesterol mimo wszystko jest problemem głównie w starszym wieku, o tyle homocysteina zaatakować może w zasadzie u każdego.

Regularne badania pozwalają na zażegnanie ewentualnego problemu w łatwy i bezbolesny sposób. Nim homocysteina wyrządzi faktyczne szkody w ludzkim organizmie, łatwo ją spacyfikować i sprowadzić do podstawowej, nieszkodliwej roli. Pamiętać przy tym należy o przestrzeganiu prawidłowej diety, a także o prowadzeniu zdrowego trybu życia, który poprawi ogólne funkcjonowanie organizmu. Zdrowie jest bezcenne, a wielu zaniedbań naprawdę łatwo uniknąć. Homocysteina to zagrożenie, o którym powszechnie się nie mówi. Warto jednak znać potencjalnego przeciwnika, aby skutecznie z nim walczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *