Reumatoidalne zapalenie stawów – choroba głównie kobiet?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba układowa, atakująca nie tylko stawy, ale także inne narządy. Choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm sam atakuje własne tkanki, rozpoznając je jako obce antygeny. Prowadzi to do powstania przewlekłego stanu zapalnego z obrzękiem i bolesnością, stawów, przerostem błony maziowej, zaburzenia produkcji płynu stawowego. Ostatecznie powstają nadżerki, elementy stawy ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu, zaś staw zostaje unieruchomiony, a pacjent – coraz mniej sprawny.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

Jak dotąd, określenie konkretnych przyczyn RZS nie powiodło się. Istnieją jednak czynniki predysponujące do zachorowania na tą podstępną, przewlekłą chorobę.

Osobami z grupy zwiększonego ryzyka są:

 • osoby cierpiące na inne choroby autoimmunologiczne, np. toczeń układowy,
 • kobiety – chorują 3 razy częściej niż mężczyźni,
 • wiek – najwięcej zachorowań zdarza się w 4 i 5 dekadzie życia,
 • osoby nie potrafiące rzucić palenia papierosów,
 • osoby poddawane ciągłemu stresowi,
 • osoby, które przeszły infekcje określonymi wirusami czy bakteriami,
 • osoby, w rodzinie których występowały przypadki RZS.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

U chorych na RZS objawy początkowo mogą być mało zauważalne. Najczęściej jest to ból i obrzęk małych stawów dłoni i stóp. Początkowo dolegliwości te odczuwalne są po przebudzeniu, po dłuższym unieruchomieniu nocnym stawów. Z czasem jednak utrzymują się przez cały czas. Stawy są coraz bardziej powiększone i coraz mniej sprawne

Wraz z postępem choroby atakowane są większe stawy – barkowy, łokciowy, kolanowy czy biodrowy. Charakterystyczne jest, że dolegliwości występują symetrycznie, tzn. w tych samych stawach po obu stronach ciała. Tym objawom towarzyszyć może złe samopoczucie ogólne, utrata masy ciała oraz gorączka.

U chorych na reumatoidalne zapalenie stawów objawy wynikać mogą także z zajęcia innych niż stawy lokalizacji. Są to:

 • osteoporoza,
 • zespół suchego oka,
 • duszności i kaszel spowodowane zapaleniem opłucnej lub śródmiąższowym zapaleniem płuc,
 • uszkodzenia nerek,
 • anemia i spadek liczby leukocytów,
 • zapalenie naczyń prowadzące do niedokrwienia różnych narządów,
 • zmiany miażdżycowe i ich następstwa: zawał serca, udar mózgu czy choroba niedokrwienna serca,
 • kardiomiopatia, zapalenia wsierdzia, uszkodzenie zastawek serca.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła, w której trudno uzyskać całkowite wyleczenie. Terapia ma na celu spowolnienie rozwoju choroby i zminimalizowanie jej nieodwracalnych skutków.

Najczęściej stosuje się leki hamujące rozwój stanu zapalnego – tzw. leki modyfikujące przebieg choroby. Ponadto chory zażywa leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz steroidy. Stosowane są także leki biologiczne, hamujące wydzielanie konkretnych cytokin prozapalnych. U chorych na reumatoidalne zapalenie stawów leczenie to także rezygnacja z palenia papierosów, modyfikacja diety oraz fizjoterapia zajętych przez chorobę stawów.

3 thoughts on “Reumatoidalne zapalenie stawów – choroba głównie kobiet?

 1. I jak w każdej podobnej chorobie, reumatoidalne zapalenie stawów bez zaskoku – nie wiesz jak rzucić palenie, to możesz spodziewać się, że będziesz mieć RZS. Oczywiście nie jest to zapewne główna przyczyna, ale z pewnością wypłukuje z organizmu wszystko i osłabia stawy.

 2. Pewnie, że trzeba rzucić palenie, bo to świadome zatruwanie i wystawianie systemu immunologicznego na próbę każdego dnia. Nic dziwnego, że system wariuje i pojawiają się choroby autoimmunologiczne jak reumatoidalne zapalenie stawów i inne.

 3. Palenie papierosów to jedno, ale poczytaj jak organizm wyjałowić może picie coli. I wcale nie trzeba pić litrami dziennie żeby sobie narobić kłopotów. Reumatoidalne zapalenie stawów i inne kłopoty to tylko część z tych wszystkich problemów jakie może nam zagwarantować taka dieta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *