Operacja na haluksy

Haluksy są częstą przypadłością stóp, którą przeważnie dziedziczymy w genach. Nie da się ukryć, że ogromny wpływ na możliwość leczenia jest zdeterminowany przez szybkość postawienia diagnozy. Jeżeli zmiany mają charakter zaawansowany, niezbędne jest wykonanie operacji, która nie zawsze przynosi doskonałe rezultaty.

Haluksy są chorobą stopy, która polega na odchyleniu palucha w kierunku pozostałych palców stopy oraz nienaturalnym ułożeniu kości stopy położonej najbliżej palucha. W efekcie powstaje deformacja, która wygląda niezwykle nieestetycznie. Ponadto zmiany te są niezwykle bolesne, Choroba najczęściej dotyka kobiet, przeważnie jest kwestią genetyki. Duży wpływ na rozwój haluksów ma nieodpowiednio dopasowane obuwie, przede wszystkich długotrwałe chodzenie w szpilkach.

Dobry ortopeda w Gdańsku? Sprawdź http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopedia w Centrum Zdrowia Lifemedica Gdańsk

Diagnostyka haluksów nie jest zbyt złożona. Ortopeda po wstępnych oględzinach stopy jest w stanie stwierdzić, czy występuje u nas paluch koślawy. Może zlecić serię badań, takich jak USG stopy czy USG stawu skokowego, które przeważnie potwierdzają jego tezę. W tym przypadku należy przejść do leczenia choroby. Jeżeli została ona wykryta we wczesnym stadium, istnieje duża szansa na skuteczne leczenie zachowawcze. Polega ono na noszeniu butów z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą, ćwiczeniach korekcyjnych oraz przyjmowaniu środków farmakologicznych uśmierzających ból oraz przeciwstawiających się powstawaniu stanów zapalnych w obolałych miejscach.

W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi dużych rezultatów lub schorzenie ma charakter zaawansowany, niezbędna będzie operacja na haluksy. Często polega ona na przecięciu wystającej kości i ułożeniu jej w naturalnej pozycji. Ten zabieg operacyjny znany jest jako osteotomia. Kości są następnie zespalane za pomocą drutu lub blachy i po pewnym czasie, gdy kości ulegną zespoleniu, mogą zostać usunięte. Czasem niezbędne jest umieszczenie w stopie specjalnej, tytanowej śrubki, która ma na celu pomoc stopie w utrzymaniu naturalnej pozycji.

W zależności od konkretnego przypadku, operacja na haluksy może mieć inny przebieg. Czasem wystarczy rekonstrukcja ścięgien i więzadeł w okolicach największego palca stopy. W takim przypadku naciąga się lub podcina tkanki, przez które występują dysproporcje. Inną metodą operacyjną jest egzostektomia – zazwyczaj jest stosowana wtedy, gdy występuje przerost danej kości. Warto jednak pamiętać, że ta metoda nie niweluje przyczyny haluksów, przez co szanse na ich ponowną remisję są spore. U osób starszych, które na problemy z haluksami uskarżają się latami, prowadzona jest operacja, która polega na usunięciu części stawu, która była uszkodzona i powodowała jego nieruchomość. Jest to zabieg na tyle zaawansowany, że praktycznie nie stosowany u osób młodych. Jednak dla osób w podeszłym wieku często jest to jedyna metoda, dzięki której mogą odzyskać ruchomość stawu.

Więcej na stronie: http://haluksy.net.pl

2 thoughts on “Operacja na haluksy

  1. Haluksy to choroba XXI wieku, czyli przekładając mądre słówka lekarzy na normalną polszczyznę: sami sobie robicie to co chcecie. Efekty są takie, że coraz więcej tych chorób XXI wieku i chorób cywilizacyjnych i wszystkie z nich niby nie mają przyczyny bezpośredniej.

  2. Z haluksami męczyłam się przez dobre dwa lata. Chodziłam w lekkich butach, smarowałam maściami, rozgrzewałam, czasem przechodziło, czasem się nasilało. I w końcu zdecydowałam się na operację. Haluksy zniknęły jak ręką (chirurga) odjął. Fakt, że po operacji byłam uziemiona na kilka tygodni, ale potem było już super i jest do dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *