Zakażenie się jedną z przeszło stu odmian wirusa brodawczaka ludzkiego jest bardzo prawdopodobne. Nie każda z nich wywołuje wielkie szkody dla zdrowia, jednak żadna nie pozostaje dla organizmu całkowicie obojętna. Skutki mogą być różne, jednak często słyszy sę o związkach tego patogenu z rakiem szyjki macicy. Pojawił się nawet projekt wprowadzenia obowiązkowego szczepienia dziewczynek na niektóre odmiany brodawczaka. Jest to bardzo istotny temat, nad którym warto się zastanowić i dobrze jest posiadać wiarygodne informacje. Ten powszechnie występujący wirus może skutkować pojawianiem się brodawek na ciele, jednak może też stymulować rozrost komórek nowotworowych, przez co ryzyko raka zwiększa się nawet pięćset razy. W obliczu istnienia szczepionki oraz uniwersalnych zasad bezpieczeństwa lekkomyślnym byłoby niezapoznanie się z tą powszechnie dostępną wiedzą.
Jakie skutki wywołuje wirus?
Istnieje wiele odmian wirusa HPV, a każda z nich ma nieco inne DNA, które skutkuje innymi objawami i powikłaniami w ciele człowieka. Przenoszone głównie drogą płciową (a także poprzez kontakt w przypadku kurzajek) rodzaje wirusa dzieli się pod względem kancerogenności na mniej i bardziej ryzykowne.
Odmiany HPV o niskim ryzyku powodują kłykciny kończyste, czyli nieestetyczne, a nierzadko utrudniające życie codzienne wykwity o kalafiorowatym kształcie i różowej lub białej barwie. Leczenie ich nie jest niestety możliwe, można jedynie usuwać wyrostki różnymi, mniej lub bardziej inwazyjnymi metodami. Niestety mają tendencję do nawracania i pojawiania się u kobiet w okolicach sromu i odbytu, a u mężczyzn na prąciu.
Istnieją także odmiany HPV o wysokim ryzyku, których objawem nie są kłykciny kończyste – właściwie nie mają one żadnych widocznych objawów, ale zagnieżdżają się w szyjce macicy u kobiet, powodując zwielokrotnienie ryzyka zachorowania na nowotwór. Ich obecność powinna być wykrywana podczas okresowych badań, na przykład przy okazji robienia cytologii.
Jak wykryć wirusa HPV?
Wirusa brodawczaka wykrywa osobny genetyczny test na HPV, który umożliwia nie tylko zlokalizowanie jego obecności, ale też określenie rodzaju oraz kancerogenności. Testy nie są wykonywane rutynowo, jednak lekarze twierdzą, że każda dorosła, aktywna seksualnie osoba powinna wykonywać test na HPV raz do roku, ze względu na powszechność i szkodliwość wirusa, a także brak widocznych objawów występowania jego bardziej niebezpiecznej dla zdrowia i życia odmiany.
Dlaczego warto wprowadzić test na HPV do profilaktyki?
Wczesne wykrycie wirusa HPV pozwala na wdrożenie leczenia, z to z kolei może przełożyć się na lepsze zdrowie i mniejsze ryzyko zachorowania na raka. Także skutki zarażenia mniej inwazyjnym wirusem, takie jak kłykciny kończyste i kurzajki na dłoniach oraz stopach powinny być bezwzględnie leczone.
Więcej na stronie e-wenerolog.pl