Artretyzm

Artretyzm to inaczej tak zwana dna moczanowa. Choroba ta jest zazwyczaj dziedziczona, ale może być powodowana przez zażywanie niektórych leków. Z jakiegoś powodu u osób cierpiących na to schorzenie nieprawidłowe metabolizowanie pewnych substancji prowadzi do odkładania się kryształów moczanów wewnątrz stawów. Jakie są najczęstsze objawy artretyzmu i w jaki sposób można leczyć to schorzenie?

Diagnozowanie artretyzmu

Artretyzm to jedna z bardziej dotkliwych chorób reumatologicznych, jednak jako jedna z niewielu z nich podlega dość prostej kuracji. By nie dopuścić do rozległych zmian w stawach, konieczne jest jednak jej szybkie rozpoznanie. Najczęstszą dolegliwością w przypadku tej choroby jest nagły atak bólu. Oprócz tego objawu można zauważyć również obrzęk jednego ze stawów oraz podwyższoną temperaturę ciała. Ból może zniknąć samoistnie, jednak jego pojawienie się powinno skłonić daną osobę do wizyty u reumatologa. Brak odpowiedniego leczenia może bowiem przyczynić się do zniszczenia stawu. W takiej sytuacji nie wystarczy już prosta terapia, ale konieczne jest leczenie operacyjne i wymiana stawu na syntetyczny. Zazwyczaj jednak ból podczas ataku dny jest na tyle uciążliwy, że dana osoba szybko udaje się do lekarza.

Leczenie reumatyzmu w tym przypadku polega przede wszystkim na zmianie diety. Konieczne jest unikanie substancji, których spożycie może podwyższyć poziom kwasu moczowego. Do takich produktów należą tłuste mięsa, rośliny strączkowe, szparagi, kalafior oraz gotowe artykuły spożywcze,  takie jak na przykład majonez czy marynaty. Leki, które mają za zadanie obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie stosuje się rzadko. Taka konieczność zachodzi zazwyczaj tylko wtedy gdy pomimo stosowania diety poziom tej substancji nie obniża się.

Atak dny moczanowej

W przypadku samego ataku dny stosuje się zazwyczaj wyłącznie leczenie objawowe. Chora osoba może sama spróbować zmniejszyć ból poprzez przykładanie zimnych okładów. W przypadku, gdy choroba została już zdiagnozowana, lekarz zazwyczaj przepisuje także odpowiedni środek przeciwbólowy, który należy zażyć w przypadku powtórzenia się ataku dny.

Podstawową metodą terapii w przypadku dny jest dieta. Oprócz niej warto również pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania się. Pomocne może okazać się na przykład picie większych ilości wody, co powinno wspomóc nerki w wydalaniu kryształów moczanowych oraz samego kwasu moczowego. W przypadku dny moczanowej lekarz może zalecić dietę niskokaloryczną, ponieważ temu schorzeniu sprzyja również nadwaga. Dodatkowe kilogramy ogólnie źle wpływają na stan stawów, dlatego odpowiednia dieta odchudzająca często jest pierwszym zaleceniem lekarza w przypadku chorób reumatycznych.

Dnę w niektórych przypadkach można leczyć również niefarmakologiczne. Zielarze polecają do tego celu między innymi nasiona selera, krwawnik pospolity oraz korzeń łopianu. Terapię można stosować tylko za wiedzą lekarza prowadzącego. Często specjaliści sami polecają metody naturalne, zwłaszcza w przypadkach, gdy środki farmakologiczne są źle tolerowane przez pacjenta.

2 thoughts on “Artretyzm

  1. Atak dny moczanowej to naprawdę ból, którego nie da się z czymkolwiek innym porównać. Może z porodem, ale tego nie przeżyłem i raczej nigdy nie przeżyję 🙂 więc trudno mi się wypowiadać. Dlatego przestrzegam przed zbytnim lekceważeniem tego schorzenia, które jest naprawdę nieznośne do wytrzymania.

    1. Faceci nie mają pojęcia co to jest prawdziwy ból. Ale rzeczywiście jak zaczyna się atak dny moczanowej to nie wiadomo w co zęby wbić żeby to jakkolwiek wytrzymać. Inna sprawa, że jak się ma już jakieś doświadczenie to taki atak można poznac już po pierwszych symptomach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *